• Değerli Ziyaretçi, Meizu Türkiye forumunu yeni adresinde ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Forumdaki değişiklikler hakkında bilgi sahibi olabilmek için lütfen tıklayınız:

Yeni forum düzenlemeleri hakkında

Ana Konu Meizu 16th Ana Konu / Kullanıcıları Kulübü

HHATILGAN

Merhaba, dünya!
Benimki arka planda çalışmaya izin ver şeklinde ayarlı olduğu halde bırakın grup mesajını tek bir mesaja bile bildirim penceresinden cevap vermiyor :) Android hocamınki çalışıyor anlamadım. Benim telefonun kendine has sıkıntılar var :) hatırlarsınız Tolga hocam çift google chrome uygulaması var bende. Biri çakma kendi kendini kopyaladı :) Bir de uzun zamandır yazacağım unutuyorum. Youtubedan bildirim geldiğinde tıklıyorum video açılıyor oynatmaya başlıyor fakat bu sırada youtubedaki aşağıdaki seçeneklerin hiçbiri ekrana tıklasam bile çalışmıyor. Uygulamayı arka plana atıp tekrar atınca sorun kalmıyor. Enteresan gerçekten. İllaki bunu farkeden başkaları da olmuştur.
Çift Google Chrome sıkıntısı bende de var hocam ?

HHATILGAN

Merhaba, dünya!
iyi akşamlar cümleten..foruma yeni üye oldum..kuvvetle muhtemel 16th alacağım..uzun zaman mi 8 inceledim ama son 3-4 gündür burdan okuduklarım beni bu telefona yöneltti..özellikle blackcode konuyla çok alakadar sağolsun çok yardımcı oluyor..
belli başlı sorunlar var evet ama çok fazla dert edecek kadar değil..kafama takılan bir kaç şey var forumda okuduğum ama cevabını tam olarak bulamadım..yardımcı olursanız sevinirim..
1-bu firma dedikleri gibi güncelleme konusunda gerçekten ağır mı davranıyor..yani suan ki sıkıntıları gelecek güncellemelerle ileride aşabilecek miyiz ?
2-kamerada ki OIS özelliğini deneyimleyen var mı ? bir kaç youtube videosunda gördüm sanki hiç yokmuş gibi gösteriyorlar çekimler gerçekten çok kötü..ya bu özellik telde yok ya da teknolojisi cok kötü..güncellemeyle düzelir mi acaba ?
3-bu çok önemli değil sadece merak ediyorum..ekranı uyandırıp yüz taraması yapmak için illa çift dokunmak ya da yan tuşlara basmak mı lazım..mi 8 deki gibi sadece eline aldığında ekran uyanıp yüz tanıma yapıyor mu ?
şimdiden teşekkürler..

Hocam güncelleme konusu şöyle, biz veya başkaları flyme için arayüz diyoruz ama Meziu yok bu arayüz değil bu bizim OS yani işletim sistemimiz diyor. Flyme.com'dan bakabilirsiniz şuan mx4 (çok eski bir model) de bile flyme 6 var yani 7 den bir önceki sürüm. Bir çok eski model cihaz eminim Flyme 7'yi de alacaktır. Yani evet güncelleme geliyor ama android 8 verdin alın size 9 gibi değil. Flyme ön plana çıkıyor güncellemede. Ayrıca cihazlar güncelle aldıkça sorunsuzlaşıyor onu da söyleyeyim. Ben normalde uzun süre İOS kullandım halen de kullanmaya devam ediyorum. Ancak stabilite konusunda İos'tan sonraki favorim Flyme'dir. Çok keskin, hızlı ve sade bir yapısı var.
Yüz tanıma olayına gelince. Burda uyandırma seçeneğiniz çok ister çift dokunursunuz, ister elinize aldığınızda ekran uyanır, ister ekrandan parmak izi okutursunuz. Bu konuda mate 20 Pro kadar iyi diyebilirim. Ayrıca isterseniz yüzünüzü tanıdıktan sonra kilit ekranında kalıp bildirimleri görünür de kılabilirsiniz. Yani telefonu elinize alırsınız, gizli olan bildirimler yüzünüz tanındıktan sonra gösterilir.

Son düzenleme:
iyi akşamlar cümleten..foruma yeni üye oldum..kuvvetle muhtemel 16th alacağım..uzun zaman mi 8 inceledim ama son 3-4 gündür burdan okuduklarım beni bu telefona yöneltti..özellikle blackcode konuyla çok alakadar sağolsun çok yardımcı oluyor..
belli başlı sorunlar var evet ama çok fazla dert edecek kadar değil..kafama takılan bir kaç şey var forumda okuduğum ama cevabını tam olarak bulamadım..yardımcı olursanız sevinirim..
1-bu firma dedikleri gibi güncelleme konusunda gerçekten ağır mı davranıyor..yani suan ki sıkıntıları gelecek güncellemelerle ileride aşabilecek miyiz ?
2-kamerada ki OIS özelliğini deneyimleyen var mı ? bir kaç youtube videosunda gördüm sanki hiç yokmuş gibi gösteriyorlar çekimler gerçekten çok kötü..ya bu özellik telde yok ya da teknolojisi cok kötü..güncellemeyle düzelir mi acaba ?
3-bu çok önemli değil sadece merak ediyorum..ekranı uyandırıp yüz taraması yapmak için illa çift dokunmak ya da yan tuşlara basmak mı lazım..mi 8 deki gibi sadece eline aldığında ekran uyanıp yüz tanıma yapıyor mu ?
şimdiden teşekkürler..
Hocam öncelikle hoşgeldiniz.
1>Birinci sorunuzla alakalı eski Meizu kullanıcıları daha ayrıntılı bilgi verebilir ama genel olarak güncelleme konusunda Meizu'nun eski cihazlarıyla ilgili söylenen şey Flyme güncelllemelerini sık sık almasına rağmen Android güncellemelerini almadığı. Ancak Meizu'nun yeni modellerinde Project Treble desteğiyle böyle bir sorunun olmayacağını düşünüyorum. Konuyla ilgili ayrıntıları şu linkten okuyabilirsiniz. @roosphx hocam paylaşmıştı sağolsun. https://meizuturkiye.org/threads/flymenin-gelecegi-meizunun-project-treble-destegi-guencelleme.56/
2) Hep söylüyorum kameradan ve fotoğraf çekmekten pek anlayan bir kullanıcı değilim ama ois konusunda fotoğraf çekiminde hiçbir sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Video konusunda ise Meizu 16th ile ilgili söylenen 4 eksenli ois e rağmen ois konusunda çok iyş olmadığı. Yazılımla güncellemesiyle sorunun düzeleceğini tahmin ediyorum.
3) Yüz tanımayı kullanmak için illa çift tıklayıp telefonu uyandırmanıza veya güç tuşuna basmanıza gerek yok. Ayarlar kısmında hareketle uyandır diye bir özellik var. Bu özelliği aktif ederseniz telefonu kaldırdığınızda ekran sensör sayesinde otomatik uyanıp yüzünüzü tanıyıp kilidi açıyor. Hatta bu işlem çok kısa bir süre içinde gerçekleşiyor. Ben kapalıda kullanıyorum çünkü bazen sadece kilit ekranına bakmak istiyorum ama kilit açılıyor. O derece hızlı yani.
Aklınıza takılan başka sorular olursa buralardayım hocam. Görüşmek üzere.

HHATILGAN

Merhaba, dünya!
Arkadaşlar amoled ekran telefona ıps lcd ekranlıya göre fazladan 500 600 tl arası vermeye değer miydi diye hala düşünüyorum. Meizu X8 çok uygun fiyata geldi ve o fiyatlarda başka markaların baya bir telefonu vardı ıps lcd ekranlı. Bir de kulaklık ses çıkışı biraz daha yüksek olabilir miydi acaba. Sesine az diyemiyorum ama biraz daha fazla olsaydı iyi olurmuş gerçekten. Coşkuyu yakalamak için bazen daha yüksek ses isteyebiliyor insan. Sony Extra Bass XB50 Ap kulaklık almıştım bir kaç hafta önce 40 ohm empedans değeri acaba bu telefon kulaklığı besleyemiyor diye düşündüm. Gerçi 16 ohm olan kulaklığım da en fazla bu kadar ses veriyor 16 ohmluk kulaklığımın db değerini bilmiyorum tabletin yanında gelmişti zamanında. Bir de biri kulakiçi kulaklık diğeri kulak kanalı içi kulaklık. İki kulaklığı karşılaştırmak doğru olmayabilir. Ya da benim telefonum 16X olan modeli 16th ye göre daha az ses veriyor olabilir mi bilemiyorum. Bi tık yükseği olsaydı iyiydi yazılımla düzeltilme durumu olursa süper olur..
Dinlediğiniz müziğin formatı ve hangi uygulamadan dinlediğiniz de önemli hocam. Cihaz neydi?

HHATILGAN

Merhaba, dünya!
Hocam öncelikle hoşgeldiniz.
1>Birinci sorunuzla alakalı eski Meizu kullanıcıları daha ayrıntılı bilgi verebilir ama genel olarak güncelleme konusunda Meizu'nun eski cihazlarıyla ilgili söylenen şey Flyme güncelllemelerini sık sık almasına rağmen Android güncellemelerini almadığı. Ancak Meizu'nun yeni modellerinde Project Treble desteğiyle böyle bir sorunun olmayacağını düşünüyorum. Konuyla ilgili ayrıntıları şu linkten okuyabilirsiniz. @roosphx hocam paylaşmıştı sağolsun. https://meizuturkiye.org/threads/flymenin-gelecegi-meizunun-project-treble-destegi-guencelleme.56/
2) Hep söylüyorum kameradan ve fotoğraf çekmekten pek anlayan bir kullanıcı değilim ama ois konusunda fotoğraf çekiminde hiçbir sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Video konusunda ise Meizu 16th ile ilgili söylenen 4 eksenli ois e rağmen ois konusunda çok iyş olmadığı. Yazılımla güncellemesiyle sorunun düzeleceğini tahmin ediyorum.
3) Yüz tanımayı kullanmak için illa çift tıklayıp telefonu uyandırmanıza veya güç tuşuna basmanıza gerek yok. Ayarlar kısmında hareketle uyandır diye bir özellik var. Bu özelliği aktif ederseniz telefonu kaldırdığınızda ekran sensör sayesinde otomatik uyanıp yüzünüzü tanıyıp kilidi açıyor. Hatta bu işlem çok kısa bir süre içinde gerçekleşiyor. Ben kapalıda kullanıyorum çünkü bazen sadece kilit ekranına bakmak istiyorum ama kilit açılıyor. O derece hızlı yani.
Aklınıza takılan başka sorular olursa buralardayım hocam. Görüşmek üzere.
Hocam güvenlik menüsünden yüz tanıma cevabını ayarlayabilirsiniz. Yüzünüz tanınır ancak kilit ekranında kalmaya devam edip bildirimleri görebilirsiniz. Bu sayede Ana ekrana dönmeden bildirimleri okumuş oluyorsunuz.

Arkadaşlar amoled ekran telefona ıps lcd ekranlıya göre fazladan 500 600 tl arası vermeye değer miydi diye hala düşünüyorum. Meizu X8 çok uygun fiyata geldi ve o fiyatlarda başka markaların baya bir telefonu vardı ıps lcd ekranlı. Bir de kulaklık ses çıkışı biraz daha yüksek olabilir miydi acaba. Sesine az diyemiyorum ama biraz daha fazla olsaydı iyi olurmuş gerçekten. Coşkuyu yakalamak için bazen daha yüksek ses isteyebiliyor insan. Sony Extra Bass XB50 Ap kulaklık almıştım bir kaç hafta önce 40 ohm empedans değeri acaba bu telefon kulaklığı besleyemiyor diye düşündüm. Gerçi 16 ohm olan kulaklığım da en fazla bu kadar ses veriyor 16 ohmluk kulaklığımın db değerini bilmiyorum tabletin yanında gelmişti zamanında. Bir de biri kulakiçi kulaklık diğeri kulak kanalı içi kulaklık. İki kulaklığı karşılaştırmak doğru olmayabilir. Ya da benim telefonum 16X olan modeli 16th ye göre daha az ses veriyor olabilir mi bilemiyorum. Bi tık yükseği olsaydı iyiydi yazılımla düzeltilme durumu olursa süper olur..
Hocam eğer karşılaştırmayı x8 ile 16 arasında yapıyorsanız ikisi arasında sadece ekran farkı yok. Bildiğim kadarıyla kamera paketi de daha iyi donanım olarak 16'nın.Belki daha başka öne çıkan özellikleri de olabilir 16'nın.Ses konusuna gelecek olursak ben de sony mdr-ex650ap kulaklık kullanıyorum.32 ohm empefansı vsr benim kıllandığım kulaklığın ve tizler ve midler konusunda başarılı. Bassları sizin kulaklığınız kadar güçlü bir kulaklık değil tabi. Bende 16th modeli var. Ses konusunda ses şiddeti olarak ben de memnun değilim telefonumdan. Sizin gibi ben de ilk başta beslemiyor mu kulaklığı diye düşündüm ama bence konu yazılımsal. Telefonda ses olarak çok daha fazla potansiyel olmasına rağmen belirli bir seviyenin üzerine çıkartmıyor son sesi. Umarım yazılımla düzeltirler. Ses konusunda muhtemelen 16th ve 16 donanım olarak aynıdır.

Hocam güvenlik menüsünden yüz tanıma cevabını ayarlayabilirsiniz. Yüzünüz tanınır ancak kilit ekranında kalmaya devam edip bildirimleri görebilirsiniz. Bu sayede Ana ekrana dönmeden bildirimleri okumuş oluyorsunuz.
Onu öyle yapınca da bu sefer kilit ekranını açamıyorum hocam ilk başlarda öyle kullanıyordum kilit ekranından ana ekrana yüz tanımayla geçemiyorum. Yukarı kaydırsam da ekranı yine kilit ekranında kalıyor telefon.

Format atarak nasıl unutabilirim ?
??? Bu benim de aklıma gelmişti. Bu arada dediğinizi yaptım Google Smart Lock özelliğini devre dışı bıraktım. Uyandırmak için kaldır özelliğini açtım. Daha sonra kilit ekranında tutma özelliğini açtım ve bingo :) Çok sağolun hocam. Bu zamana kadar neden uğraşmadıysam. Şimdi tıkır tıkır çalışıyor. Bugün zaten whatsapp bildirim ekranından cebapla deyip mesaj da yazdım o sorun da çözüldü kendi kendine. Bşrazdan da telefon kendi başına google chromelarımın birini silerse düşüp bayılacağım ?

oguzglr

Araştırmacı-Yazar
Arkadaşlar öncedende yazmıştım fakat arada kaynadı. Wpden fotoğrafları kaydedemiyorum galeriye. Otomatik kaydetmeyi bilerek kapattım her resmi kaydetmek istemediğimden ama bazıları gerekiyo galeride göster dediğimde üzerinde işlem yapmadan kaydet seçeneği gelmiyor. Sizdede böylemi yoksa başka bi yolu varmı. Şuanlık google fotoğraflarda açıyorum ordan cihaza kaydediyorum. Ama pek pratik değil sizinde bildiğiniz üzere.

Arkadaşlar öncedende yazmıştım fakat arada kaynadı. Wpden fotoğrafları kaydedemiyorum galeriye. Otomatik kaydetmeyi bilerek kapattım her resmi kaydetmek istemediğimden ama bazıları gerekiyo galeride göster dediğimde üzerinde işlem yapmadan kaydet seçeneği gelmiyor. Sizdede böylemi yoksa başka bi yolu varmı. Şuanlık google fotoğraflarda açıyorum ordan cihaza kaydediyorum. Ama pek pratik değil sizinde bildiğiniz üzere.
Otomatik kaydetme dediğiniz şey nedir hocam? Bende what'sapp fotoğrafları galeride görünüyor özel bir ayar yapmadım.

Maschera

Çiçeği burnunda
Merhaba.

Bu yazı telefona ilgi duyan ve satın almak isteyen dostlarımız için hazırlanmıştır. Yaklaşık 1 haftalık Meizu 16TH sahibi olarak tecrübelerimi ve görüşlerimi aktarmak istedim. Umarım bu bilgiler kafanızda oluşan soruları giderir. Genel olarak tecrübe aktarımı betimlemesi ile yazacağım. Yapmış olduğum puanlama tamamıyla şahsi görüşüm olmakla beraber hiçbir şekilde abartılmamıştır. (İyi veya kötü olarak.)

Ekran: (10/7)

Kullandığım telefonlar arasında en çok beğendiğim ekran kalitesi sanırım bu telefonda. 6 inch büyüklüğündeki Super Amoled ekran o kadar güzel optimize edilmişki gün ışığında veyahut değişen hava koşullarında (ışık vb.) beni hiç zor bir duruma sokmadı. Renkler gayet dolgun ve panelin verdiği canlılıkla çok etkileyici gözüküyor. Keskin ve pürüzsüz bir ekran deneyimi sizleri bekliyor kısacası.

Tasarım: (10/7.5)

Kullanmış olduğum Meizu 16TH Mavi renkli tasarıma sahip. Gerçekten çok şık ve premium bir hissiyat verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Çevrenizde fazlasıyla ilgi odağı olacağından okuyup üflemenizi ve kılıf kullanıp korumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. (Tüm renkleri şahsen çok şık ve albenili.) Son olarakta ekran tasarımı, kamera konumu, flash konumu vb. konularda gayet başarılı bir tasarım ile beni şaşırtan bu ürün oldukça hoşuma gitti. Kaliteli işçilik ve cam arka kısım çok güzel ele oturuyor. (Biraz parmak izi tutuyor ve kayıyor kılıf kullanmanızı öneririm.) Tasarıma ek olarak ısınmayıda eklemek istiyorum cihaz aşırı derecede ısınmamakla beraber kullanılan soğutma çözümü gayet başarılı bir şekilde işe yarıyor.

Performans: (10/9)

Aslında bu konuda söyleyecek pek birşey yok. Cihazda kullanılan işlemci, ram, depolama birimi ve müthiş optimize edilmiş arayüz sizi hiçbir oyun, çoklu uygulama deneyimi vb. konularda üzmez. Ve gerçekci olmak gerekirse her sene çıkaran xxx işlemciler felan bence boş. Atom parçalamıyoruz ki telefonda arkadaş! Neyse sakinim mevizu yaratmayacağım. (Meizu ilk duyulduğunda yapılan iğrenç espri..)

Kamera: (10/8.5)

Meizu MX4 - M3 Note - Pro 6 - Mi 6 derken şuan 16TH sahibi olarak kamera konusunda gerçekten başarılı olduğunu söyleyebilirim. Kullandığım veyahut arkadaşlarda olan cihazlarla kıyasladığımızda farkı çok bariz görebiliyoruz. Yapay zeka burada gerçekten iyi iş çıkartıyor. Bu arada Google Camera port uygulamasını kullanıyorum gece çekimlerinde ve insanlar inanamıyor :) Olumsuz tarafı ise ön kamera biraz daha iyi olabilirdi ve arka kameranın video performansı 2-3 tık daha iyi olabilirdi. Yazılım gerçekten önemli bir husus burada.. Sonuç olarak ortalamanın üzerinde güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Birazda manuel ayarlar konusunda bilgi sahibiyseniz oldu bu iş.

Batarya: (10/6.5?)

Ve evet burası önemli. Bu muhteşem cihazın şahsi olarak tek kusuru 3000 kusur mah değerinde bulunan bataryası. Kötü mü? değil. Dayanmıyor mu? dayanıyor. Fakat daha iyi olabilirdi be Meizu kardeş. Senide anlıyoruz F/P oranını koruyarak bizlere gerçekten inanılmaz güzel cihazlar sunuyorsun.. Fakat 3600-4000 arası olsa kötü mü olurdu :( Konuya dönecek olursak aktif olarak kullandığım telefon (Sosyal medya, oyun, resim, görüşme, ekranı açıp güzelliğine bakma) 7.5-8 saat ekran süresi sunuyor. Buradaki en önemli detay eğer çok sık oyun oynuyorsanız bu süre 5-6 saatlere düşebiliyor.

Yazılım: (10/8)

Sürekli güncellenen Flyme OS arayüzü gerçekten stabilite ve güvenlik olarak beni çok memnun ediyor. (Diğer Meizu cihazlarımı baz alarak yazıyorum.) Unutulmaması gereken husus bazıları Android güncellemesi vermiyor, yavaş veriyor diye sağda solda abartılı bir şekilde karalama peşinde insanlar. Sık sık güncellenen ve stabilitesini, güvenliğini, performansını ve iyileştirmelerini bizlere sunan Flyme OS varken geç gelse ne olur? Ölmeyeceğiz ya.. Eninde sonunda göreceğiz o güncel sürümü. Sonuç olarak şahsi olarak en başarılı arayüzlerden birisi ve memnunum.

Sonuç:

Yaklaşık 3000-3200 TL bir ürün olarak 7-8-9-10K'lık telefonlardan bir eksiği olmayan, kaliteli, güçlü, güzel, harika olan bu telefonu şiddetle öneriyor ve CEO'ya teşekkürlerimi, saygılarımı sunuyorum.

Not: Gece vardiyasında ve iş ortamında yorgunluk kapsamında yazdığım bu kişisel tecrübe aktarımı sırasında oluşan tüm yazım hataları vb. konular için şimdiden özür diliyorum.