• Değerli Ziyaretçi, Meizu Türkiye forumunu yeni adresinde ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Forumdaki değişiklikler hakkında bilgi sahibi olabilmek için lütfen tıklayınız:

Yeni forum düzenlemeleri hakkında

Anlatım Morelocale programı vasıtasıyla cihazınıza ROOT ihtiyacı olmadan Türkçe dil ekleyin!

isikmuhamm

HSR Servis Türkiye
Yönetici
Merhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere cihazınızı rootlamadan nasıl türkçeleştirebileceğinizi yazacağım.

İlgili konu: https://meizuturkiye.org/threads/flyme-sisteminde-a-sueruem-ile-g-sueruem-arasindaki-farklar.84/

Meizu cihazlarda A sürüm kullanımı özelinde diğer telefonlarda da geçerliliği olan bir anlatım yapacağız. Herkesin bildiğinin aksine cihazlarımızın diline ve bölgesine müdahale etmek için ROOT yetkisine ihtiyacımız yok. Peki nasıl yapacağız?

İhtiyaçlarımız: Bilgisayar, veri aktarım kablosu ve telefonun kendisi

Adım 1: Geliştirici Seçeneklerini Aktifleştirmek
  • Ayarlar / Telefon Hakkında / Flyme Sürümü yazısının üzerine "Artık bir geliştiricisiniz" uyarısını görene kadar tıklayın.
Adım 2: Android Debugging Bridge (ADB) ile USB Hata Ayıklama'yı Aktifleştirmek
  • Ayarlar / Erişilebilirlik / Geliştirici Seçenekleri / USB Hata Ayıklama'yı aktifleştirin.
Adım 3: Bilgisayarımıza Gerekli Sürücüleri ve Altyapıyı Kurmak
  • AFH sitesinden ADB kurulum paketini indirin: https://androidfilehost.com/?fid=24686681827312411
  • Bilgisayarınızda açarak paketin kurulumunu gerçekleştirin. Kurulum esnasında sizden istenilenleri yapın.
  • Bilgisayarınızda C: diskinde "adb" isimli bir klasör ve içinde adb.exe, fastboot.exe dahil 4 dosya oluştuğundan emin olduktan sonra devam edin.
Adım 4: Telefonumuza Morelocale isimli Bölge Değiştirme Programını Kurmak
Adım 5: Bilgisayar Üzerinden Telefona İzin Vermek
  • Telefonu bilgisayara bağlayın ve aygıt yöneticisinde ADB Device, Android Device, Android ADB Interface benzeri bir isimle cihazın gözüktüğünden emin olun.
  • Bilgisayarda az önce kurduğumuz C:\adb klasörüne gelin ve "Shift" tuşuna basarak sağ tıklayıp "Komut penceresini burada aç" veya "Powershell penceresini burada aç" seçeneğine tıklayın.
  • Çıkan pencerede
    Kod:
    adb devices
    komutunu verdikten sonra ADB sunucusu başlatılacak ve sizden izin vermeniz beklenecek. Cihazınızda beliren uyarıda bilgisayara güvenme seçeneğini işaretleyip izin verdikten sonra yazdığınız kod buna benzer bir sonuç getirecek. Buna benzer bir sonucu gördükten sonra devam edebilirsiniz:
    1543435888995.png
  • Şimdi Morelocale programına sistem ayarlarını değiştirme izni vermek amacıyla aynı ekrandan
    Kod:
    pm grant jp.co.c_lis.ccl.morelocale android.permission.CHANGE_CONFIGURATION
    komutnu vererek izin vermeyi tamamlıyoruz.
Adım 6: Dil Eklemeyi Tamamlamak
  • Cihazımızdan Morelocale programına girip sağ üstteki üç noktaya tıklayıp "Add Locale" düğmesinden dil ekleme menüsünü açıyoruz.
  • Menüyü dolduralım, "Label" yani etiket kısmına eklediğimiz dilin sistemde gözükeceği adını yazıyoruz. Mesela biz örnekte "MeizuTurkiye.org" yazdık.
  • Language kısmına eklemek istediğimiz dilin kodunu, Country kısmına da cihazın değişeceği bölgenin kodunu yazıyoruz. Bu kısmı "en-US" (İngilizce, ABD) "zh-CN" (Çince, Çin) "tr-TR" (Türkçe, Türkiye) "fa-IR" (Farsça, İran) ve benzeri şeklinde doldurmamız gerekiyor. Ardından ADD tuşuna basabiliriz.
  • Eklediğimiz dili artık uygulama menüsünün en üst kısmında, eklendiği yerde bulup tıklayarak dili değiştirebiliriz.
    morelocaleanlatim.jpg
Adım 7: Sonuç
  • Sonuç olarak "Settings" yani ayarlar menüsü ile bildirim çubuğu ve hızlı ayarlar menüsü hariç tüm sistem uygulamaları, hatta "Settings" menüsünün içindeki bazı uygulamalar da dahil olmak üzere cihazınız Türkçe dile dönecektir.
  • Bu rehber tüm cihazlarda kullanılabilir bir rehberdir.
  • Tüm cihazın bu işlemle Türkçeye dönmesinin sebebi Flyme sistem uygulamalarının içerisinde zaten Türkçe dili barındırıyor olmasıdır. İçinde bir dili barındırmayan uygulama bu yöntemle herhangi bir dilde görüntülenemez. Bu rehberde yaptığımız şey cihaza dilinin Türkçe olması emrini vermektir.
  • Oppo, Vivo gibi Türkçe diye bir dilden haberi olmayan, hiçbir uygulamasına gizliden veya açıktan Türkçe eklememiş olan cihazlarda bile bu yöntemle Google Play Store ve onun içerisinden yükleyeceğiniz Türkçe dil desteği olan herhangi bir uygulamayı (Örneğin: Whatsapp, Facebook, Namaz Vakti gibi) Türkçe olarak görüntüleyebilirsiniz.
  • Bu yöntem genellikle HTC ve LG marka telefonlarda Ayarlar menüsüne kadar komple çeviri yapar.
  • İndirdiğiniz birçok custom ROM'da işe yaradığı vakidir.

NOT: Eğer "Permission Denied" başlıklı bir hatayla karşılaşıyorsanız, programa tam izin verememişsiniz demektir. Meizu cihazlar için lütfen anlatımda nereyi eksik yaptığınızı kontrol edin. Bazı özel tek tük cihazlarda güvenlik ayarlarını da açmak gerekebilir, bunun için cihazdaki geliştirici seçenekleri menüsünü biraz kurcalamanızı öneririm. Bu rehber Meizu özelinde hazırlanmış olsa da bütün cihazlarda kullanılabilir ve uygulanabilir bir rehberdir.

UMARIM FAYDALI OLABİLMİŞİMDİR. BİR EKSİĞİME VEYA HATAMA RASTLARSANIZ LÜTFEN UYARIN. HERKESE KEYİFLİ FORUMLAR DİLERİM.

Samet06

Çiçeği burnunda
Muhammet hocam cihaz pro 7 adb indiriyorum morelocale 2 indiriyorum , anlattıgın herseyı yapıyorum . Aygıt yonetıcısıne bakıyorum cıhazı ADB ınterface olarak goruyor sıkıntı yok usb hata ayıklamada acık ama adb devices komutu veriyorum , list of attached yazıyor başka hic birşey gelmiyor . Orjınal kablosu ile yaptıgım halde sürekli bu hatayı alıyorum . Yazılan herşeyi yaptım ama malesef olmuyor

Son düzenleme:

isikmuhamm

HSR Servis Türkiye
Yönetici
Muhammet hocam cihaz pro 7 adb indiriyorum morelocale 2 indiriyorum , anlattıgın herseyı yapıyorum . Aygıt yonetıcısıne bakıyorum cıhazı ADB ınterface olarak goruyor sıkıntı yok usb hata ayıklamada acık ama adb devices komutu veriyorum , list of attached yazıyor başka hic birşey gelmiyor . Orjınal kablosu ile yaptıgım halde sürekli bu hatayı alıyorum . Yazılan herşeyi yaptım ama malesef olmuyor
adb shell yazdiginda ne hatasi aliyorsun?

atokgoz

Çiçeği burnunda
bu 2.komutu yazınca kırmızı renkte yazılar çıkıyor cihaz lenovo z5 grant jp.co.c_lis.ccl.morelocale android.permission.CHANGE_CONFIGURATION

Mahsum

Çiçeği burnunda
hocam en son 5. kısma kadar geldim ama kod verme işlemi yaptığımda herhangi bir izin istememıyor
ama sizinki gibi ekran oluşmustu
2. koduda yapayım dedim
bu şekide oldu

Ekli dosyalar

AURA~Nejdet

Bak bu şehrin şakaları beni bir gün gebertecek
Ellerinize sağlık hocam
arkadaşlar cihazı ADB olarak görmediği takdirde usb seçeneklerini tek tek deneyin görecektir